Roadsofa™ Seat - Pillow Top - with Backrest - Black - FLH/FLT '09-'24
Features
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Saddlemen's premier touring seat family, engineered and styled to add superb comfort and quality to a Harley-Davidson Trike model
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, weather-resistance and no-maintenance good looks
- Specially designed seat pan mates perfectly with the shape of the Trike chassis and does not interfere with the passenger grab rail
- Extra plush saddle as compared to a standard Road Sofa so it’s well suited for the extra seat time a Trike rider experiences
- Features a combination of progressive-density foam and GelCore™ inserts for superior driver and passenger comfort
- SaddleGel™ in front and rear increases comfort for both driver and passenger
- Seat's styling and function is unaffected by switches or wiring
- Made in the U.S.A.
Specs
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Pillow Top |
| Fill Material | Foam |
| Rear Seat Width | 15" |
| Overall Seat Length | 31" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Features | Includes Backrest |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™