Handlebar - MX Moto - Gloss Black
Features
- Handcrafted moto handlebars made from stainless steel tubing that is bent, cut and welded into an aggressive styled bar with a comfortable riding position
- Hand finished for a unique look
- Moto style handlebar provides an aggressive yet comfortable riding position
- Made from 1" premium stainless steel tubing
- 1" diameter knurled clamping area
- Will work with both cable and throttle by wire throttle.
Specs
| Features | Cable Throttle Application |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Color/Finish | Gloss |
| Riding Style | Street |
| Finish | Gloss |
| Center Width | 8" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep | 2-1/8" |
| Style | Standard |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 5" |
| Type/Bend | MX |
| Rise | 5" |
| Base Color | Black |
| Width | 30" |
Product Videos
Custom Field
Width 30"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Stainless Steel