High-Efficiency Black Vinyl Clutch Cable - +6" Size
Features
- Easy-pull high-efficiency design reduces lever effort by up to 40%
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | Black |
| Housing Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Size | +6" |
| Type | Clutch |
| Style | Alternate Length |
| Housing Length | 62-1/2" |
| Travel | 2-5/16" |
| Product Name | Cable |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1988 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1988 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1989 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1989 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1990 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1990 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1991 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1991 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1992 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Clutch
Base Color Black
Color/Finish Black