Stainless Steel Throttle Cable - +8" - '96-'01 Touring
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Size | +8" |
| Product Name | Cable |
| Riding Style | Street |
| Finish | Natural |
| Overall Length | 51-1/2" |
| Style | Alternate Length |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Color/Finish | Silver |
| Cruise | Non-Cruise |
| Elbow Angle | 90° |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Housing Length | 51-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1996 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Throttle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver