Stainless Steel Idle Cable - +6" - '02-'07 Touring
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Overall Length | 45-1/2" |
| Size | +6" |
| Base Color | Silver |
| Finish | Natural |
| Elbow Angle | 115° |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length |
| Units | Each |
| Color/Finish | Silver |
| Product Name | Cable |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Type | Idle |
| Cruise | Cruise |
| Housing Length | 45-1/2" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver