Jason Handlebar - 12" - Black
Features
- Give your Bagger the Ape Hanger look with the T-Bar club style
- No need for modifications or relocating the ignition to install
- Compatible with both cable and electronic throttle applications
- TIG welded for max durability
- Knurled at the clamp to prevent bar slipping
- Drilled/Slotted for internal wiring
- Dimpled/Dented for control mounting
Specs
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Style | Dimpled |
| Finish | Gloss |
| Features | Slotted |
| Width | 29" |
| Height | 12" |
| Material | Steel |
| End Rise | 12" |
| Type/Bend | Jason |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Center Width | 10" |
| Pullback/Sweep | 4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 29"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel