Kit Includes:
• 2x Intake Valves
• 2x Exhaust Valves
• 4x Intake and Exhaust Retainers
• 4x Pairs of Intake and Exhaust Keepers
• 4x Intake and Exhaust Valve Springs
• 4x Intake and Exhaust Base Washers
• 4x Intake and Exhaust Red Vinton® Seals
Features
- Kits include KPMI® or equivalent valve spring kit, a full set of Black Diamond™stainless steel standard size valves and are black nitride coated, H.T. (Heat Treated) steel valve keepers and valve stem seals (where applicable) for engine applications listed
- Black Diamond™ valves are one piece forged stainless steel that are fortified by a special German process to improve wear properties and reduce friction
- White Diamond® valves are CNC machined from one-piece forging of either EV8 stainless steel or Inconel-751 and are hard chromed with 360° anode to produce a hard chrome finish
- Compatible with leaded and unleaded fuels
- Sold as complete kit for one engine
- Made in the USA
Specs
| Head Diameter | Intake 46.74 mm, Exhaust 39.75 mm |
| Spring Open Pressure | 361 lb |
| Stem Diameter | Intake 0.3100", Exhaust 0.3095" |
| Material | Black Diamond™ Stainless |
| Product Name | Engine Kit |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Length | Intake 4.505", Exhaust 4.560 |
| Spring Lift | 0,600" |
| Tulip Angle | Intake 23°, Exhaust 17° |
| Units | Kit |
| Valve Seat Height | 1.810" |
| Spring Seat Pressure | 163 lb |
Product Videos
Custom Field
Material Black Diamond™ Stainless