Handlebar - 12" - Black
Features
- Designed specifically as a direct bolt-on upgrade for Road Glide models
- Bars include black control clamps to replace the "oversize" OEM clamps
- Knurled for extra grip in the riser area
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips.
- Works with stock controls.
- Accommodates Throttle-By-Wire (TBW) or cable throttle controls.
- Do not need to remove stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
Specs
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss |
| Features | Knurled Center |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| End Rise | 12" |
| Height | 12" |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Width | 35-3/4" |
| Center Width | 7-1/4" |
| Material | Steel |
| Rise | 12" |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35-3/4"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel