When using these TBW handlebars on a metric motorcycle, you must order TBW plug #0634-0331 or 0601-2828 (sold separately).
Features
- Seamless steel tubing
- Knurled and slotted for internal wiring
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Color/Finish | Black |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width | 38" |
| Features | Internal Wiring |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Center Width | 13" |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 10" |
| Finish | Gloss |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 10" |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 1" |
Product Videos
Custom Field
Width 38"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel