1-1/2" "Big" Buffalo Ape Hanger Bar - 18" - TBW - Black
Features
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Slotted and notched for Throttle-By-Wire applications
- For use with most '99+ Harley-Davidson controls and master cylinders
- Special risers required for all bars
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | Black |
| End Rise | 17-1/2" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Style | Dimpled |
| Rise | 18-1/2" |
| Finish | Gloss |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 40-1/2" |
| Base Color | Black |
| Center Width | 10" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 18" |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 40-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel