1-1/2" "Big" Buffalo Bar - Chopper - 12" - Chrome
Features
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Designed for use with 96 and newer style controls and master cylinders
- Optional gauge mounts are available separately
- For use with most '99+ Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Accepts heated grips and hydraulic clutch
Specs
| End Rise | 13-1/4" |
| Type/Bend | Big Buffalo |
| Width | 30-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Dimpled |
| Features | Pre-Drilled |
| Material | Steel |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Pullback/Sweep | 4" |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel