1-1/2" "Big" Buffalo Bar - Chopper - 14" - Flat Black
Features
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Designed for use with 96 and newer style controls and master cylinders
- Optional gauge mounts are available separately
- For use with most '99+ Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Accepts heated grips and hydraulic clutch
Specs
| Type/Bend | Chopper |
| Width | 30-1/2" |
| Color/Finish | Flat |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Pullback/Sweep | 4" |
| Units | Each |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Dimpled |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Material | Steel |
| Finish | Flat |
| End Rise | 15-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Flat
Material Steel