When using these TBW handlebars on a metric motorcycle, you must order TBW plug #0634-0331 or 0601-2828 (sold separately).
Features
- Seamless steel tubing
- Wide variety of bends so you get that just-right fit and feel
- Made in the USA
Specs
| Center Width | 9" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Riding Style | Street |
| Finish | Flat |
| Type/Bend | Buckhorn |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 4-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 6-1/2" |
| Style | Universal |
| Base Color | Black |
| Rise | 6-1/4" |
| Width | 30" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
Product Videos
Custom Field
Width 30"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Black
Material Steel