Handlebar - Buffalo - FLHR - TBW - Chrome
Features
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- 1" diameter in clamping area
- Slotted and notched for Throttle-By-Wire options
- Standard bars have 3-1/2" on-center knurling to prevent movement
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
Specs
| Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Clamping Width | 5-1/4" |
| Rise | 4-1/4" |
| Type/Bend | Buffalo |
| Base Color | Silver |
| Height | 4-1/4" |
| Pullback/Sweep | 12-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Knurled Center |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Standard |
| Riding Style | Street |
| Material | Steel |
| Width | 32-3/4" |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 32-3/4"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel