High Performance Battery - YTX20H
Features
- Specifically designed for high-performance engines that need extra cranking power
- Superior engineering features include a grid design for maximum cranking amps
- High vibration resistance
- Spill-proof, pre-filled, pre-charged, maintenance-free sealed designed
- Made in the USA
- Should be charged once a month when not in service.
Specs
| Acid | Factory Activated |
| Product Name | Battery |
| Width | 3-3/8" |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Volts | 12 V |
| Length | 6-13/16" |
| Units | Each |
| Vent Location | - |
| Weight | 12.4 lb |
| CCA/Ampere | 310 A |
| Riding Style | Street |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 6-1/8" |
| Model | YTX |
| Type | AGM Maintenance Free |
Product Videos
Custom Field
Width 3-3/8"
Type AGM Maintenance Free