Black Vinyl Idle Cable - 44"
Features
- Cables feature polished-chrome fittings, black vinyl outer casings, tempered-steel inner conduit and an inner nylon liner for smooth operation and long life
- Length given is the length of the outer housing only, excluding the elbow.
- Cables will also fit late-style Mikuni carbs.
Specs
| Housing Length | 44" |
| Travel | 12.4 cm |
| Overall Length | 44" |
| Base Color | Black |
| Elbow Angle | 70° |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Housing Material | Vinyl |
| Type | Idle |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Cable |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2004 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Black
Color/Finish Black