Not for CVO models with hydraulic clutches.
Features
- Bolt-together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space and is easy to ship
- CNC mandrel-bent from 1-1/2” diameter x .095” wall heavy tube
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- EZ install means no more need to fight internal wiring; install wiring in minutes
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Knurled Center |
| Material | Steel |
| Style | Batwing |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Center Width | 10-1/4" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Rise | 12" |
| Width | 35" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Steel