1-1/2" EZ Install Flat Top Handlebar - 16" - Chrome
Features
- Bolt-together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space and is easy to ship
- CNC mandrel-bent from 1-1/2” diameter x .095” wall heavy tube
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- EZ install means no more need to fight internal wiring; install wiring in minutes
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Rise | 16" |
| Center Width | 15" |
| Width | 36" |
| Base Color | Silver |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Clamping Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Finish | Chrome |
| Style | Batwing |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel