1-1/2" EZ Install Flat Top Handlebar - 16" - Chrome
Features
- Bolt-together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space and is easy to ship
- CNC mandrel-bent from 1-1/2” diameter x .095” wall heavy tube
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- EZ install means no more need to fight internal wiring; install wiring in minutes
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Width | 35" |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Center Width | 10-1/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Style | Sharknose |
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Rise | 16" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel