1-1/4" EZ Install Round Top Handlebar - 10" - Black
Features
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Base Color | Black |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Center Width | 15-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 38" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 38"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Steel