Replacement High-Flow Air Filter - XG500/750
Features
- Constructed of a unique, open-cell polyurethane material that allows maximum airflow while still providing superior filtration
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable, reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to increase horsepower and torque
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | Red |
| Features | Washable |
| Length | 233.00 mm |
| Width | 175,00 mm (6,89") |
| Model | High-Flow |
| Filter Shape | Round |
| Filter Height | 2.375" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Product Name | Air Filter |
| Riding Style | Street |
| Type | Replacement |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
Product Videos
Custom Field
Width 175,00 mm (6,89")
Type Replacement
Base Color Red
Color/Finish Red