Not for RH Sportster.
Kit Includes:
• 4x CrSi Valve Springs
• 4x H.T. Steel Retainers
• 4x H.T. Steel Basewashers
• 4x H.T. Steel Keepers (OEM Style)
• 4x Viton® Seals
Features
- Progressively wound springs using Kobe super-clean, chromium silicon(CrSi) based wire that is heat treated and shot peened
- Tight-tolerance, FEA-designed hardened steel Posi-Loc™ style upper or titanium retainers to ensure correct assembly height and resist keeper "pull through"
- Heat treated (H.T.) steel basewashers are designed to fit on top of either the OEM or KPMI tophat seals in this kit
- Made in the USA
- Kit uses OEM-style valve keys (sold separately).
- '23-'24 CVO's check valve lift to deteremine compatibility with Kibblewhite Precision Machining Inc. (KPMI®) spring kits.
Specs
| Units | Kit |
| Model | Ovate Wire Beehive |
| Product Name | Spring Kit |
| Application | Intake |
| Spring Open Pressure | 400 lb |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Style | High Performance |
| Type | Valve |
| Riding Style | Street |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Spring Lift | 0.610" |
| Spring Seat Pressure | 175 lb |
Product Videos
Custom Field
Type Valve
Material Chromium Silicon Alloy