Valve Guide - Exhaust - 0.5750" OD - XL '57-E'83
Features
- Precision-machined from cast iron
- Compatible with no-lead fuel and accept any type of valve-stem material
- Made in the USA
Specs
| Inside Diameter | 0.3375" |
| Outside Diameter | 0.5750" |
| Riding Style | Street |
| Size | Oversize (+0.010") |
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Length | 1.770" |
| Style | OEM Style |
| Product Name | Valve Guide |
| Material | Cast Iron |
Product Videos
Custom Field
Material Cast Iron