Fits up to 140 series tire.
Features
- Stamped from 14-gauge U.S. steel, these 6-1/2" wide fenders are E-coated to prevent rust and corrosion with the lowest paint prep in the industry
- The use of precision deep-draw stamping technology ensures a consistent flawless finish while minimizing body work
- May also be used in a variety of custom applications
- No mounting blocks required
- Made in the USA
Specs
| Contour Length | 43-3/4" |
| Height | 13-5/8" |
| Model | Benchmark |
| Fender Width | 6-1/2" |
| Inside Mounting Width | 6-1/4" |
| Color/Finish | Black |
| For Wheel Size | 19" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Product Name | Fender |
| Mounting Position | Front |
| Outside Mounting Width | 6-7/16" |
| Finish | E-Coating |
| Material | Steel |
| Straight Line Length | 31-3/8" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2012 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2013 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2014 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTNSE CVO Softail Deluxe |
| 2015 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTNSE CVO Softail Deluxe |
| 2016 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel