For FXLR models with 90/90-19 to 110/90-19 front wheel.
Features
- Stamped steel 14-gauge fender for a smooth consistent finish
- 13-step E-coated factory style finish for corrosion resistance
- Laser cut, pre-drilled for a perfect fit
- Experience increased torsional rigidity as the stronger steel acts as a base
- Kit includes zinc-plated mounting hardware
- Made in the USA
Specs
| Features | Includes Satin Mounting Blocks |
| Height | 13-1/2" |
| Product Name | Fender |
| Style | Wrapper |
| Finish | E-Coating |
| Units | Kit |
| Base Color | Black |
| Contour Length | 41-1/2" |
| Inside Mounting Width | 4-3/8" |
| Model | Hugger |
| Mounting Position | Front |
| Material | Steel |
| Straight Line Length | 27-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Outside Mounting Width | 4-5/8" |
| For Wheel Size | 19" |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel