Armor Coat Stainless Steel Idle Cable - 45"
Features
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
Specs
| Housing Length | 45" |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Product Name | Cable |
| Style | Push |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Size | +6" |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Model | Armor Coat |
| Overall Length | 45" |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Type | Idle |
| Cruise | Non-Cruise |
| Elbow Angle | 90° |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003 | Harley | Davidson FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 | Harley | Davidson FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2005 | Harley | Davidson FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2008 | Harley | Davidson FXCW Softail Rocker |
| 2008 | Harley | Davidson FXCWC Softail Rocker C |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2009 | Harley | Davidson FXCW Softail Rocker |
| 2009 | Harley | Davidson FXCWC Softail Rocker C |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010 | Harley | Davidson FXCWC Softail Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2011 | Harley | Davidson FXCWC Softail Rocker C |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome