1-1/4" EZ Install Round Top Handlebar - 12" - Chrome
Features
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Knurled Center |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Center Width | 15-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| End Rise | 12" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Base Color | Silver |
| Width | 36" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel