Tire - K587 Bearclaw HTR - Front - 28x9R14 - 8 Ply
Features
- Low vibration and a smoother ride are provided by an all new center knob design
- High traction on a wide range of terrain is also provided by the tread pattern
- Provides the highest level of puncture resistance and excellent handling
- Designed specifically to meet the demands of the modern-day ATV
- Knobs are spaced apart to push the dirt away and self clean
- Has tall knobs to dig into the dirt and mud
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | R (Radial) |
| Load/Speed-Index | 51L |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 28x9R14 |
| Tread Pattern/Model | K587 Bearclaw HTR |
| Mounting Position | Front |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tread Depth | 53/64" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Style | Mud |
| Tire Diameter | 28" |
| Type | Tubeless |
| Width | 9" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 14" |
| Compound | Medium |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 9"
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Load/Speed-Index 51L
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless