Valve Guide Seals - Solid VitonĀ® - Kawasaki
Features
- Solid VitonĀ® with tension spring
- Made in the USA
Specs
| Material | VitonĀ® |
| Outside Diameter | 0.380" |
| Application | Intake |
| Type | Valve Guide |
| Riding Style | Street |
| Stem Diameter | 4.00 mm |
| Length | 0.310" |
| Product Name | Seal |
| Units | 4 Pack |
Fitment
2005-2013, 2015, 2018-2021 Kawasaki KX250F2001-2003, 2005-2008 Kawasaki KLX300R
1994-1995, 1998-2008, 2011, 2013-2014 Kawasaki KLX 250 SF
1994-2005, 2008, 2011 Kawasaki KLX 250 S
1997-2000, 2002-2011, 2013-2014 Kawasaki KLX 250 R
2007, 2009-2010, 2012-2013 Kawasaki KLX250S
1995 Kawasaki KLX250R
2009-2010 Kawasaki KLX250SF
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Valve Guide
Material VitonĀ®