Mini Monkey Handlebar - 10" - Chrome
Features
- Lends all the chopper styling and attitude of the original Monkey Bars to the "Next Gen" version of Road Glide models
- Adjusted grip ends work with the new multi-function switch housings, and narrowed bars match the new width of the open clamp area
- Designed by a rider for riders
Specs
| Type/Bend | Mini |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 6-3/4" |
| Clamping Width | 4-1/2" |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Style | Sharknose |
| Width | 32-1/8" |
| Features | Knurled Center |
| Height | 10" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 32-1/8"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel