Cam Chest Kit - Oil Cooled - Gear Drive - 475 Cam - Black Pushrod Tubes - M8
Features
- Improves cam timing accuracy and eliminates the stock cam chain tensioner
- All parts in each kit are matched to ensure superior quality, fit, finish and performance
- Oil pump and cam plate are precision-machined from billet aluminum with a blue anodized finish
- Passage plugs removable for servicing
- Independent scavenge sections for the flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Increased oil flow capacity on both the feed and scavenge sides
- Adjustable Pressure Relief Valve is adjustable with unit installed in engine
- Magnet in cam chest to help to stop debris from entering oil pump
- S&S Quickee Pushrods with finished pushrod tubes
- S&S premium tappets
- Billet aluminum tappet cuffs have a hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion
- Improved tappet stability in high-lift and high-rpm situations
- Provides improved cam timing accuracy and eliminates the stock cam chain tensioner
- Made in the USA
- Will fit M8 models with VVT.
- Outer drive gears included.
Specs
| Features | Black Pushrod Tubes |
| Grind | 475G |
| Intake Lift | 0.475" |
| Exhaust Duration | 263.9° Front, 252.5° Rear |
| Exhaust Lift | 0.475" |
| Exhaust Lobe Centerline | 103.5° Front, 106.0° Rear |
| Type | Gear Drive |
| Exhaust Lift at TDC | 0.208" Front, 0.170" Rear |
| Intake Duration | 213.5° Front, 213.5° Rear |
| Riding Style | Street |
| Application | Oil Cooled |
| Exhaust Open | 55.5° Front, 52.2° Rear |
| Intake Lobe Centerline | 100.5° Front, 104.5° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Units | Kit |
| Intake Open | 6.2° Front, 2.2° Rear |
| Exhaust Close | 28.5° Front, 20.2° Rear |
| Intake Close | 27.2° Front, 31.2° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.107" Front, 0.093" Rear |
Fitment
2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP2025 Harley-Davidson Softail Low Rider ST FXLRST
2018-2020, 2022-2025 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2018-2019, 2022-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2025-2026 Harley-Davidson FXBB Street Bob 117
2024-2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117
2022-2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117
2023-2026 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117
2025 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy Gray Ghost
2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTP
2018, 2020, 2022-2024, 2026 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2026 Harley-Davidson Softail Low Rider S FXLRS
2026 Harley-Davidson Softail Heritage Classic FLHC
2020 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107
2018 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2026 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 117
2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB
2023-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114
2023-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107
2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2019, 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019, 2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107
2018, 2020-2021, 2023-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114
2019-2020, 2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2020 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114
2019 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114
2018 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107
2026 Harley-Davidson Softail Breakout FXBR
2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX
2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival
2023 Harley-Davidson FLHFB Electra Glide Highway King
2022 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114
2022 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114
2022 Harley-Davidson FXRST Low Rider El Diablo 117
2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Gear Drive