Cam Chest Kit - Water Cooled - Gear Drive - 540 Cam - Chrome Pushrod Tubes - M8
Features
- Improves cam timing accuracy and eliminates the stock cam chain tensioner
- All parts in each kit are matched to ensure superior quality, fit, finish and performance
- Oil pump and cam plate are precision-machined from billet aluminum with a blue anodized finish
- Passage plugs removable for servicing
- Independent scavenge sections for the flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Increased oil flow capacity on both the feed and scavenge sides
- Adjustable Pressure Relief Valve is adjustable with unit installed in engine
- Magnet in cam chest to help to stop debris from entering oil pump
- S&S Quickee Pushrods with finished pushrod tubes
- S&S premium tappets
- Billet aluminum tappet cuffs have a hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion
- Improved tappet stability in high-lift and high-rpm situations
- Provides improved cam timing accuracy and eliminates the stock cam chain tensioner
- Made in the USA
- Will fit M8 models with VVT.
- Outer drive gears included.
Specs
| Exhaust Duration | 235.1° Front, 244.6° Rear |
| Features | Chrome Pushrod Tubes |
| Intake Lobe Centerline | 96.4° Front, 96.9° Rear |
| Exhaust Lift | 0.540" |
| Exhaust Lobe Centerline | 83.6° Front, 95.4° Rear |
| Grind | 540G |
| Exhaust Lift at TDC | 0.262" Front, 0.216" Rear |
| Intake Close | 30.6° Front, 28.7° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.175" Front, 0.161" Rear |
| Intake Open | 17.7° Front, 14.9° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Units | Kit |
| Exhaust Open | 21.2° Front, 37.7° Rear |
| Application | Water Cooled |
| Exhaust Close | 33.9° Front, 26.9° Rear |
| Riding Style | Street |
| Type | Gear Drive |
| Intake Duration | 228.3° Front, 223.6° Rear |
| Intake Lift | 0.540" |
Fitment
2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2024-2026 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST
2017-2025 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2026 Harley-Davidson Street Glide 3 Limited FLHLT
2022 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra G.I.
2017-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2023-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2025 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG
2017-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2025 Harley-Davidson FLTRXRRSE CVO Road Glide RR
2026 Harley-Davidson Street Glide Limited FLHXL
2026 Harley-Davidson Road Glide Limited FLTRXL
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide Limited FLHXLSE
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide 3 Limited FLHLTSE
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide ST FLHXSTSE
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Gear Drive