Carbon Fiber Front Fender - Matte - Touring '14-'24
Features
- Direct replacement fenders
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber construction
- Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength
- Installs using OEM hardware
- Made in the USA
- Fenders are pre-drilled for mounting only. Not pre-drilled for any fender-mounted lighting or trim.
Specs
| Finish | Matte |
| Color/Finish | Matte |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| For Wheel Size | 23" |
| Material | Carbon Fiber |
| Fender Width | 6" |
| Product Name | Fender |
| Height | 5" |
| Mounting Position | Front |
Fitment
2014-2016, 2018-2020, 2022-2024 Harley-Davidson Road King Police FLHP2016, 2018-2019, 2022-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2014, 2016-2018, 2020-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2014-2017, 2019-2020, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2019-2022, 2024 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2018, 2020, 2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016-2020, 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016-2018, 2020-2021, 2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2016, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2015, 2018-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival
2023 Harley-Davidson FLHFB Electra Glide Highway King
2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST
2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST
2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Carbon Fiber