1" Ratchet Tied Down - Assist - Red
Features
- 1" nylon web strap, 6' long with built-in assist; rated at more than 1,200-lb. straight pull strength
- 400-lb. working load limit
- Ratchet for easy cinching
- Vinyl-coated 3/8" hooks
Specs
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Units | Each |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
| Riding Style | Street |
| Type | Tie-Down |
| Duty | Heavy Duty |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1" |
| Length | 72" |
| Color/Finish | Red |
| Load Capacity | 400 lb |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Red
Material Nylon