Heavy-Duty Cam Buckle Tie-Downs - 1-1/2" x 6' - Blue
Features
- 1-1/2" x 6' with built-in assist
- Webbing is rated at 5,000-lb. strength
- Nonslip cam buckles are made of strong cast aluminum
- Hooks are 3/8" in diameter and rated at 1,200-lb. strength
- 600-lb. working load limit
- Full vinyl coating to protect chrome and paint
Specs
| Riding Style | Snow |
| Type | Tie-Down |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Load Capacity | 600 lb |
| Product Name | Strap |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Duty | Heavy Duty |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Material | Nylon |
| Width | 1-1/2" |
| Color/Finish | Blue |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Blue
Material Nylon