Wheel - Drifter - Front - Single Disc/without ABS - Chrome - 21x2.15 - '00-'06 FXST/D
Features
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
Specs
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Wheel Size | 21x2.15 |
| Disc | Single Disc |
| Base Color | Silver |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Type | Forged |
| Model | Drifter |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| For Braking System | without ABS |
| Product Name | Wheel |
| Material | Aluminum |
| Rim Diameter | 21" |
| For Axle Diameter | 3/4" |
| Rim Width | 2.15" |
Fitment
2003-2004 Harley-Davidson FXSTDSE Screamin Eagle Softail Deuce2001-2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
2001-2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
2000-2005 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
2000-2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard
2000-2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
2001-2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
2000-2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
2000-2003 Harley-Davidson Wide Glide EFI FXDWGI
2004-2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
2002 Harley-Davidson FXDWG3 CVO Dyna Wide Glide
2001 Harley-Davidson FXDWG2 CVO Dyna Wide Glide
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 21"
Rim Width 2.15"
Mounting Position Front
Type Forged
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Wheel Size 21x2.15
Material Aluminum