Sintered Brake Pads - Harley-Davidson
Features
- OE replacement compound for bikes with sintered pads
- Designed for modern high performance, sport, big touring and adventure bikes
- Sintered compound formulated for low wear, high thermal stability, excellent brake feel and easy modulation
- Class-leading and high performance, developed in racing and fine-tuned for street use
- Excellent for stainless steel or cast iron brake discs
- Front (HS) and rear (LS) compounds for ideal brake balance, to avoid rear wheel lock-up
Specs
| Thickness | 9/32" |
| Units | Set of 2 |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 58.1 mm |
| Style | HS Series |
| Length | 91.5 mm |
| Product Name | Brake Pad |
Product Videos
Custom Field
Width 58.1 mm
Mounting Position Rear
Type Sintered Metal