Cam - 450S - Big Twin
Features
- S&S cams are tested on the dyno, street and racetrack before being offered to the public
- With hundreds of test hours on them, you know that you are getting the best cam S&S can produce
- Good low and mid-range torque
- Bolt-in cam for lower compression motors with compression up to 8.5:1
- Recommend hydraulic lifters
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance, valve-to-piston clearance and cam lobe to case clearance.
Specs
| Product Name | Cam |
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Intake Lift | 0.475" |
| Exhaust Lift | 0.475" |
| Grind | 450 Series |
| Exhaust Lift at TDC | 0.145" |
| Intake Lift at TDC | 0.151" |
| Riding Style | Street |