For 89" stroker kits (raised dome for S&S heads only).
If ordering replacement pistons for older 89" Stroker Kit, the flywheels will need rebalancing.
1.1875" piston deck height.
Features
- Piston kit includes forged pistons (unless noted) rings, wrist pins and clips for a complete motor replacement
- Made in the U.S.A
Specs
| Riding Style | Street |
| Displacement | 89" |
| Bore Size | 3.500" |
| Piston Head Shape | Raised Dome |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Type | Replacement |
| Piston Material | Forged |
Product Videos
Custom Field
Type Replacement