Not for FLHT/FLHX models.
T-Bars require gauge location bracket for use with '18-'20 Street Bob, Breakout Softail and '20 Standard Softail models.
Features
- Handlebars are 25% thicker than stock
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- Work with hydraulic clutch, stock and most custom controls, stock risers and top clamps
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the USA
- Works with Harley-Davidson heated grips.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Not for use with '24 Road Glide/Street Glide models.
Specs
| Features | Pre-Drilled |
| End Rise | 10" |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Finish | Chrome |
| Type/Bend | T-Bar |
| Width | 31" |
| Base Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Center Width | 4" |
Product Videos
Custom Field
Width 31"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Stainless Steel