Wheel - Savage Eclipse - Rear - Single Disc/without ABS - Black Eclipse - 16x3.5
Features
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Eclipse finish combines black powder-coat and raw metal.
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
Specs
| Rim Diameter | 16" |
| Base Color | Black |
| For Braking System | without ABS |
| Material | Aluminum |
| Mounting Position | Rear |
| Finish | Matte |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| For Axle Diameter | 3/4" |
| Product Name | Wheel |
| Wheel Size | 16x3.5 |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| Model | Savage Eclipse |
| Units | Each |
| Disc | Single Disc |
Fitment
2005 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy2005 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
2003 Harley-Davidson FXSTDSE Screamin Eagle Softail Deuce
2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
2005 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
2005 Harley-Davidson FXST Softail Standard
2005 Harley-Davidson FXSTB Night Train
2005 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
2004 Harley-Davidson FXSTB Night Train
2004 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
2004 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
2004 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
2004 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
2003 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
2003 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
2003 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
2003 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
2005 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
2005 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
2005 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
2005 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
2005 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
2005 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
2004 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
2004 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
2004 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
2004 Harley-Davidson FXST Softail Standard
2004 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
2003 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
2003 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
2003 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
2001 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
2004 Harley-Davidson FXSTDSE Screamin Eagle Softail Deuce
2006 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy
2006 Harley-Davidson FLST Heritage Softail
2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
2005 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
2005 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
2005 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
2005 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
2004 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
2004 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
2003 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
2003 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
2003 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
2003 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
2003 Harley-Davidson FLSTSI Heritage Springer
2003 Harley-Davidson FXST Softail Standard
2003 Harley-Davidson FXSTB Night Train
2005 Harley-Davidson 15th Anniversary Fat Boy FLSTF