One-piece rotors are not recommended for front 08-21 FLHT/FLHX/FLTRX applications.
Features
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
Specs
| For Braking System | without ABS |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Type | Forged |
| Rim Diameter | 21" |
| Color/Finish | Silver |
| Riding Style | Street |
| Rim Width | 3.50" |
| Model | Nitro |
| Mounting Position | Front |
| Finish | Chrome |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Wheel |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Disc | Dual Disc |
| For Axle Diameter | 1" |
| Wheel Size | 21" x 3.50" |
Fitment
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2010 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
2009-2013 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2011-2013 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
2010-2013 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2008-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2008, 2010-2013 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2010-2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
2008-2013 Harley-Davidson FLHR Road King
2008-2013 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2008-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2008-2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2008-2013 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2009-2011, 2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
2008, 2010 Harley-Davidson FLTR Road Glide
2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
2008 Harley-Davidson FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide
2011 Harley-Davidson FLTRUSE CVO Road Glide Ultra
2013 Harley-Davidson FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom
2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2013 Harley-Davidson FLHRSE5 CVO Road King
2008 Harley-Davidson FLHRSE4 Screamin Eagle Road King
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 21"
Rim Width 3.50"
Mounting Position Front
Type Forged
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Silver
Wheel Size 21" x 3.50"
Material Aluminum