Tire - K290 Scorpion - Rear - 22x10-8 - 2 Ply
Features
- Ideal choice for riders seeking knobby performance at a low price
- Good match for the Front Max
- Lightweight 2-ply rated casing
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tire Diameter | 22" |
| Width | 10" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Riding Style | ATV |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Load/Speed-Index | 39F |
| Rim Diameter | 8" |
| Tread Depth | 31/64" |
| Units | Each |
| Mounting Position | Rear |
| Style | General Purpose |
| Tire Size | 22x10-8 |
| Tread Pattern/Model | K290 Scorpion |
| Type | Tubeless |
| Compound | Medium |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 39F
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless