Tire - K547 Speed Racer - Rear - 19x8-8 - 4 Ply
Features
- Rear specific tread pattern designed for ATV/utility turf/hard surface applications
- Deep lugs for self cleaning in all conditions
- Excellent design for dual sport riding
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Rear |
| Tire Size | 19x8-8 |
| Type | Tubeless |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Turf |
| Tread Pattern/Model | K547 Speed Racer |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Rim Diameter | 8" |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 19" |
| Riding Style | ATV |
| Tread Depth | 3/8" |
| Width | 8" |
| Compound | Medium |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | 24N |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 24N
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless