5-3/4" (14.61 cm) lumbar support.
Features
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Lattice stitch (LS) retro styling infuses the old school spirit with a modern day twist
- Designed and made in the USA
Specs
| Features | Extended Reach |
| Model | Step-Up |
| Driver Seat Length | 16" |
| Decoration | Front Lattice Stitch |
| Stitching | Gray Stitching |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™