6" (15.24 cm) lumbar support.
Features
- Automotive grade vinyl seating area, slipstop on lumbar, and carbon fiber on the sides
- Tall driver support with unique styling
- Contoured seating area for maximum comfort
- Narrow up front for better leg clearance
- Molded flexible urethane foam
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware fastened to seat and instructions included
- Made in the USA
Specs
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 11" |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Units | Each |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Model | Drifter |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Rear Seat Width | 5" |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Material Vinyl