540 cam is designed for acceleration torque in 124" and larger engines.
Enhances torque output in 4.25" big bore kits.
Kit Includes:
• Quickee Pushrod Kit with Chrome Covers
• Tappet Cuffs Lifter Guide
• Oil Pump with Cam Plate
• Hydraulic Tappet Set
• 540C Camshaft Kit
• Spring Kit
• Cam Chain Tensioner.
Features
- Oil Pump/Cam Plate:
- Precision machined from billet aluminum
- Blue anodized finish
- Passage plugs removable for servicing
- Independant scavenge sections for flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both pickups
- Magnet in cam chest to help stop debris from entering oil pump
- Increased flow capacity on both feed and scavenge side
- Adjustable pressure relief vale is adjustable with unit installed in engine
- Includes S&S high performance cam chain tensioner
- Pushrods:
- Quickee pushrods
- Tappets:
- S&S precision tappets
- Tappet Cuffs:
- Hard anodized black coating
- Billet aluminum construction
- Stronger than stock material eliminates distortion
- Improves tappet stability in high lift and high rpm situations
- Cam:
- Includes all gaskets, bearings and hardware for installation
- Made in the USA
Specs
| Exhaust Lift at TDC | 0.262" Front, 0.216" Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.175" Front, 0.161" Rear |
| Model | 540 Big Bore Torque |
| Exhaust Lobe Centerline | 83.6° Front, 95.4° Rear |
| Application | Water Cooled |
| Exhaust Open | 21.2° Front, 37.7° Rear |
| Features | Chrome Pushrod Tubes |
| Intake Duration | 228.3° Front, 223.6° Rear |
| Intake Lift | 0.540" |
| Intake Lobe Centerline | 96.4° Front, 96.9° Rear |
| Riding Style | Street |
| Grind | 540C |
| Intake Open | 17.7° Front, 14.9° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Units | Kit |
| Exhaust Lift | 0.540" |
| Intake Close | 30.6° Front, 28.7° Rear |
| Exhaust Close | 33.9° Front, 26.9° Rear |
| Type | Chain |
| Exhaust Duration | 235.1° Front, 244.6° Rear |
Product Videos
Custom Field
Type Chain