Stainless Steel Idle Cable - Cruise - +8" - '02-'06 FLH
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Overall Length | 33" |
| Finish | Natural |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length |
| Units | Each |
| Elbow Angle | 90° |
| Size | +8" |
| Base Color | Silver |
| Housing Length | 33" |
| Product Name | Cable |
| Color/Finish | Silver |
| Cruise | Cruise |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Type | Idle |
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver