Stainless Steel Idle Cable - Cruise - +8" - '02-'07 FLH
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Color/Finish | Silver |
| Finish | Natural |
| Units | Each |
| Product Name | Cable |
| Size | +8" |
| Cruise | Cruise |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Type | Idle |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length |
| Housing Length | 32-3/4" |
| Base Color | Silver |
| Overall Length | 32-3/4" |
| Elbow Angle | 90° |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver