Not for use with top shock bolt covers (covers will cut into seat).
Features
- Each seat combines a Gel-Core™ interior and Ultra-Foam™ to create a foam with an optimal balance of compression and resilience for a performance-oriented seat
- Ultra-Foam’s unique molding process creates an element-resistant, self-skinning foam that is sealed from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of motorcycle suspension
- Honeycomb pattern incorporates modern geometry in a stylish seat cover
- High lumbar area keeps you locked into the seat
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 12" |
| Stitching | Gold Stitching |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Length | 13" |
| Model | Step-Up |
| Rear Seat Length | 13" |
| Features | Standard |
| Decoration | Honeycomb |
| Material | Saddlehyde™ |
| Type | 2-Up Seat |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™